رویدادی های صبری

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز خبر داد:

آغاز فعالیت ستاد صبر در استان البرز

٢٨ آذر ١٣٩٦
آغاز فعالیت ستاد صبر در استان البرز

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: ستاد صبر استان البرز با هدف گسترش فرهنگ مدارا، مهربانی و عفو آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر از دادگستری کل استان البرز، فرید نجف‌نیا معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز با اعلام خبر آغاز فعالیت ستاد صبر در استان البرز گفت: با توجه به آموزه‌های قرآنی و روایی و برای حاکمیت فرهنگ مدارا، مهربانی، عفو گذشت ستادی با عنوان ستاد ملی صبر (صلح، بخشایش و رضایت) در کشور ایجاد و مقرر شده ستاد‌های متناظر در استان‌ها نیز تشکیل شوند که در استان البر نیز این ستاد آغاز به فعالیت کرد.

وی در ادامه با برشمردن اهداف این ستاد افزود: گسترش فرهنگ صلح و سازش و عفو و گذشت در جامعه، ارتقای فرهنگ مدارا و همدلی، اعتلای فرهنگ قانونمداری و کاهش زمینه‌های نزاع و اختلاف بخشی از اهداف تعیین شده برای این ستاد است.

نجف‌نیا حوزه فعالیت این ستاد را شناسایی، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگ‌سازی طرح‌های فرهنگ‌سازی و جریان‌سازی، آموزش و تبلیغ و مشاوره، کارآمدسازی دستگاه قضایی و قضات عنوان کرد.

وی موضوع مطرح شده در نخستین جلسه این ستاد را شناسایی موانع و چالش‌های پیش روی توسعه فرهنگ مدارا و صلح و سازش در استان و راهکار‌های مواجهه با آن بیان کرد و افزود: ستاد صبر استان البرز با اعضای متناظر ستاد ملی و به ریاست رئیس کل دادگستری استان البرز و دبیری معاونت فرهنگی دادگستری استان تشکیل شده است.

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز در مورد جزئیات نخستین جلسه ستاد صبر استان البرز گفت: در این نشست پس از رایزنی‌های انجام شده مصوب شد که سخنرانی مسئولان دادگستری در دانشگاه‌ها، مساجد و مصلی ها و اماکن عمومی درباره فضلیت صلح و سازش انجام شود؛ همچنین ارائه مشاوره حقوقی و قضایی در دانشگاه‌ها و مساجد و اماکن عمومی با هدف ارتقای بنیه حقوقی مردم و گسترش فرهنگ اصلاح ذات‌البین و حضور کارشناسان و مسئولان دادگستری در برنامه‌های کارشناسی صداوسیما و ارائه سوژه و ایده‌های جذاب برای ترویج فرهنگ صلح و سازش از دیگر مصوبات این نشست بود.

وی افزود: استفاده از تابلو‌ها و اگهی‌نما‌های شهری و ارائه پیام‌های تاثیرگذار در زمینه فرهنگ مدارا و صلح و سازش، استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی برای گسترش فرهنگ مدارا و صلح، برگزاری نشست‌ها و جلسات تبیینی و توجیهی با روحانیون مستقر، ائمه جماعات و روحانیون اعزامی در ایام تبلیغ و برگزاری نشست‌های مستمر با بزرگان محلی و ریش سفیدان و چهره‌های معتمد و متنفذ، برگزاری دوره‌های آموزشی تربیت مبلغان و مروجان، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های استانی و تشویق افراد تاثیرگذار فعال، تقدیر از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی فعال و مروج، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی برای توانمندسازی قضات در زمینه مختومه کردن پرونده‌ها، تشویق قضات فعال در زمینه صلح و سازش بخش دیگر مصوبات این نشست بود.

نجف‌نیا ۴ مصوبه دیگر ستاد صبر در استان البرز را تشکیل کیمته ویژه صلح و سازش در دادگستری استان، مکاتبه دبیرخانه ستاد با کلیه نهاد‌ها و سازمان‌ها برای اخذ پیشنهادات و عملیات‌های قابل اجرا، طرح تصویب روز عفو و گذشت عمومی در استان برای روز ۲۰ رمضان هر سال و برگزاری جایزه صبورترین شهروند استان البرز عنوان کرد.

نظر خود را ثبت کنید

comment