رویدادی های صبری

باید ارتقاء فرهنگ صلح سازش در جامعه مورد اهتمام باشد

٢٨ آذر ١٣٩٦
باید ارتقاء فرهنگ صلح سازش در جامعه مورد اهتمام باشد

معاون رئیس کل دادگستری در امور شورارهای حل اختلاف استان یزد گفت: در بحث های حقوقی و سازشی باید از ظرفیت های فرهنگی استفاده شود و شهرداری مستغنی از این ظرفیت ها است.

محمدرضا حداد در دیدار چند تن از معاونان دادگستری استان یزد با شهردار یزد و معاونین این سازمان، افزود: اکنون 550 نفر عضو افتخاری شاغل در شوراهای حل اختلاف به همراه سایر عوامل حدود 40 درصد دعاوی وارده به دستگاه قضایی را حل و فصل می نمایند که بیشتر با رویکرد مصالحه و صلح و سازش بوده است.

وی تصریح کرد: ارتقاء سطح علمی و انگیزه کارکنان رسمی و افتخاری نهاد شوراها و همچنین فرهنگ سازی مقوله گذشت و بخشش در جامعه، ضرورتی است که می تواند با تدوین تفاهم نامه های دو جانبه با محتوای برنامه های فرهنگی و اجتماعی با شهرداری گسترش یابد.

این مقام قضایی اظهار داشت: مراجعه سریع مردم با هرگونه مشکلی به دستگاه قضایی و افزایش تعداد پرونده های دادگستری، مسئله ای است که زیبنده استان دارالعباده یزد نیست و باید با استفاده از نهاد های شبه قضایی، مراکز مشاوره، واحد های میانجیگیری و شوراهای حل اختلاف از ورود پرونده ها به دستگاه قضایی جلوگیری کرد.

وی ارتقاء فرهنگ صلح و سازش و نهادینه شدن مراجعه مردم برای حل اختلافات و فصل خصومت ها به نهاد های شبه قضایی در بدو امر را خواستار شد و گفت: نهادینه شدن فرهنگ صلح و سازش نیازمند حمایت های مادی و معنوی شهرداری و سایر نهاد های فرهنگی است تا این مسئله در جامعه شکل پر رنگ تری به خود بگیرد.

معاون رئیس کل دادگستری در امور شورارهای حل اختلاف استان یزد گفت: در نظر گرفتن اهداف نیک اندیشانه گذشت و ایثار در بطن و حاشیه برگزاری جشنواره ها، اردوهای تفریحی و فرهنگی و سایر برنامه های اجتماعی می تواند اثر گذار واقع گردد.

شایان ذکر است دیدار معاونین دادگستری با شهردار یزد و معاونان این سازمان با هدف تجلیل از همکاری های گذشته این سازمان و بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه های آتی این سازمان انجام شد.

نظر خود را ثبت کنید

comment