رویدادی های صبری

رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه خبر داد:

صلح و سازش در یک پرونده قتل پس از 5 سال

٠٢ شهريور ١٣٩٨
صلح و سازش در یک پرونده قتل پس از 5 سال

معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه گفت: همزمان با اعیاد قربان و غدیر با تلاش مقامات قضایی، اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف پرونده قتلی که 5 سال قبل در یکی از روستاهای استان کرمانشاه به وقوع پیوسته بود، با رضایت اولیاء دم، به صلح و سازش ختم شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "جبار تجری" گفت: حدود 5 سال قبل براثر نزاع دسته جمعی یکی از طرفین دعوا کشته شد که بعد از رسیدگی قانونی حکم قصاص برای متهم به قتل صادر شد و قطعیت یافت.
 وی با قدردانی از خانواده اولیای دم در این پرونده افزود: عفو و گذشت هم چنین موجب می شود تا انسان از عفو الهی بهره مند گردد و در سایه بخشش خداوندی از گناهان وی در گذشته شود و نسبت به خطاها و گناهان مورد عفو و گذشت قرار گیرد. خداوند در آیاتی نظیر آیه 45 سوره مائده، عفو و گذشت حتی از قصاص را موجب کفاره گناهان شخص می شمارد و به عنوان یکی از علل و عوامل اصلی پاک کردن گناهان بدان اشاره می کند. یعنی کسی که از حق قصاص خویش در گذرد امیدوار باشد که خداوند گناهان وی را به این عمل تکفیر می کند و از آن در می گذرد بر این اساس خداوند از بسیاری از مصیبت ها و بلاهایی که می بایست گرفتار آن شود نیز در می گذرد و در حقیقت دفع بلا و رفع مصیبت می کند و شخص از مصیبتی که به گناهان خویش می بایست گرفتار آن می شد رهایی می یابد؛ زیرا در مقام عفو و گذشت از قصاص قرار گرفته است.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه از ابتدای فروردین ماه سال جاری تا کنون با اخذ رضایت از اولیای دم تعداد 6 فقره قتل در استان کرمانشاه به مصالحه ختم شد، گفت: اگر فرهنگ صلح و سازش و گذشت در جامعه نهادینه شود شاهد کاهش تعداد پرونده ها و شکایات خواهیم بود.

رئیس شوراهای حل اختلاف کرمانشاه گفت: تحقق این اقدام در کنار دیگر پرونده های مصالحه از مهمترین دستاوردهای این نهاد بوده که حاصل تلاش بی دریغ اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف استان است.
 تجری با بیان اینکه حل و فصل دعاوی و ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا از وظایف اصلی شوراهای حل اختلاف است از اقدام انسان دوستانه خانواده آن مرحوم که با گذشت خود ضمن اعطاء حیات انسانی به قاتل نادم زمینه توسعه و گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه را فراهم کردند، همچنین اعضای ستاد تالیف قلوب (شورای حل اختلاف) قدردانی کرد.


نظر خود را ثبت کنید

comment