رویدادی های صبری

رئیس دادگستری شهرستان رفسنجان خبر داد:

ایجاد صلح و سازش در ۸۸ پرونده ارجاعی اتباع به مصلحین و حکمین قرآنی دادگستری رفسنجان

٠٥ اسفند ١٣٩٩
ایجاد صلح و سازش در ۸۸ پرونده ارجاعی اتباع به مصلحین و حکمین قرآنی دادگستری رفسنجان

رئیس دادگستری شهرستان رفسنجان از ایجاد صلح و سازش در ۸۸ پرونده ارجاعی اتباع به مصلحین و حکمین قرآنی دادگستری رفسنجان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر به نقل از میزان، "حجت الاسلام والمسلمین مهدی پورمحمدی" در جلسه عملکرد یکساله مصلحین و حکمین قرآنی از ایجاد صلح و سازش در ۸۸ پرونده ارجاعی اتباع به مصلحین و حکمین قرآنی دادگستری رفسنجان خبر داد و بیان کرد: طرح مصلحین و حکمین قرآنی که در قوه قضاییه مطرح شده، بر اساس آیات قرآنی و احادیث پیامبر(ص) تدوین شده تا هر دعوایی که در امور خانواده و غیر خانواده صورت می‌گیرد قبل از اینکه جدی‌تر شده و نیاز به مراجعه به دادگستری باشد، با حضور بزرگتر‌ها حل شود.

رئیس دادگستری شهرستان رفسنجان خاطرنشان کرد: اشراف اطلاعاتی مصلحین و حکمین قرآنی با توجه به شناخت منطقه و محله‌ای که دارند به مراتب بیشتر از قاضی دادگستری است و سریعتر می‌تواند مشکل را حل و فصل کنند.

وی اظهار کرد: گاهی دعوایی که دو تا سه سال طول می‌کشد با نیم ساعت مراجعه به شورای حل اختلاف مشکل حل می‌شود و این از خصوصیت این طرح است که در مراجعه به مصلحین و حکمین قرآنی امید به آشتی و صلح وجود دارد.

رئیس دادگستری رفسنجان ادامه داد: در نزد مصلحین قرآنی بر اساس مذهب و آداب و رسوم شخص صحبت می‌شود و مشکل حل می‌شود در حالی که این مزیت در دادگستری وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی عنوان کرد: پرونده‌ها در دادگستری یک پروسه زمانی طولانی مدت در بر دارد و براساس موقعیت و وضعیت‌های بعدی باید پرونده‌های زیادی تشکیل دهد تا به نتیجه برسد در صورتی که یک مسئله را می‌توان در یک جلسه دو ساعته حل کرد.

وی بیان کرد: صلح و سازش خانواده‌هایی که مشکل دارند کار بسیار بزرگی است و قدم گذاشتن در این راه در پیشگیری از وقوع جرم موثر است.

دبیر مصلحین مهمانشهر رفسنجان نیز با تاکید بر اینکه با عنایت و همکاری دادگستری بسیاری از مشکلات دعاوی حل شده است، گفت: رسالت مصلحین و حکمین قرآنی حل دعاوی و اختلافات خانواده‌ها و جامعه، ایجاد سازش میان آن‌ها و ارتقاء سرمایه اجتماعی خانواده‌هاست که با ظرفیت‌های آموزش دیده و دارای مهارت در حل نزاع و از بین بردن سنت‌های غلط و خرافات و احیاء و ترویج سنت‌های درست در خانواده و جامعه است.

وی گفت: مصحلین و حکمین قرآنی با تحقیق و شناخت دقیق صورت مسأله و تحقیق میدانی برای تجزیه و تحلیل و ریشه‌یابی مشکلات سهم هر یک از طرفین در بروز معضل تعیین کرده و با ارائه مشاوره باعث تفاهم می‌شوند و با موعظه و نصیحت موجب حل و کمرنگ شدن اختلافات می‌شوند.

نظر خود را ثبت کنید

comment