رویدادی های صبری

رئیس کل دادگستری استان کرمان خبر داد:

کرمان پیش قراول آزادسازی زندانیان با کمک شوراهای حل اختلاف زندان ها در کشور

٢٨ مهر ١٣٩٨
کرمان پیش قراول آزادسازی زندانیان با کمک شوراهای حل اختلاف زندان ها در کشور

رئیس کل دادگستری استان کرمان به فعالیت 11 شورای حل اختلاف در زندان های این استان اشاره کرد و گفت: کرمان پیش قراول آزادسازی زندانیان با کمک شوراهای حل اختلاف زندان ها در کشور است.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "یدالله موحد" در آئین تجلیل از اعضای شورای حل اختلاف زندان ها گفت: در سال 1393 در پی دیدار مسئولان عالی قوه قضاییه با مقام معظم رهبری، ایشان بر استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف در جهت کاهش آمار زندانیان تاکید کردند که بر اساس منویات ایشان، قوه قضاییه اقدامات خود در سطح کشور را آغاز کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس، 179 شورای حل اختلاف ویژه زندانیان در سطح کشور تاسیس شد و در پی آن، تفاهم نامه ای بین سازمان زندان ها و شوراهای حل اختلاف کشور امضا شد که در چارچوب این تفاهم نامه و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، این شوراها در کشور فعال شدند.

رئیس شورای قضایی استان کرمان یادآور شد: تا پایان سال گذشته 36 هزار و 513 زندانی با پیگیری های شوراهای حل اختلاف از زندان های کشور آزاد شده اند که کار بسیار مهم و باارزشی است و نماد فعالیت شوراهای حل اختلاف در صلح و سازش با رویکرد کاهش جمعیت کیفری زندان ها به شمار می رود.

موحد اظهارداشت: شوراهای حل اختلاف زندان ها در استان کرمان، موفق ترین عملکرد را در سطح کشور داشته اند و بر این اساس در سال گذشته یک هزار و 981 زندانی با صلح و سازش از زندان آزاد شده اند.

وی گفت: استان های کرمان با آزاد کردن یک هزار و 981 نفر، همدان با آزادکردن یک هزار و پنج نفر و گیلان با آزاد کردن 773 زندانی توسط شوراهای حل اختلاف ویژه زندان، به ترتیب رتبه های اول تا سوم در این زمینه را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: استان کرمان همچنین با شش هزار و 291 پرونده ورودی به شوراهای حل اختلاف ویژه زندان، دارای بیشترین پرونده وارده است و استان های همدان، فارس، اردبیل و آذربایجان شرقی به ترتیب بیشترین وارده را به خود اختصاص داده اند.

وی از اقدامات دبیران و اعضای شوراهای حل اختلاف زندان ها تقدیر کرد و ادامه داد: اعضای شوراهای حل اختلاف زندان ها بر اساس فرامین دینی و الهی قدم بزرگی را در طول یکسال برداشته اند که کار خداپسندانه ای است.

عالی ترین مقام قضایی استان کرمان گفت: وجود شوراهای حل اختلاف زندان ها نشان می دهد که وجود زمینه ها و زیرساخت های لازم متناسب با مشارکت های مردمی در راستای حل و فصل دعاوی و اصلاح ذات البین تا چه اندازه می تواند ثمربخش باشد.

موحد ادامه داد: با توجه به آمارهای ارائه شده شوراهای حل اختلاف ویژه زندان می توان گفت که یکی از بارزترین نمادهای صلح و سازش در عملکرد شوراهای حل اختلاف مربوط به شوراهای ویژه زندان است که در صورت حمایت همه جانبه از این شوراها می توان از آن به عنوان نمونه کاملی از عملکرد این نهاد در حل و فصل قطعی دعاوی از طریق صلح و سازش یاد کرد.


نظر خود را ثبت کنید

comment