رویدادی های صبری

رئیس دادگستری شوش خبر داد:

رهایی قاتل از چوبه دار با صلح و سازش دو طایفه در شوش

٢٢ مهر ١٣٩٨
رهایی قاتل از چوبه دار  با صلح و سازش دو طایفه در شوش

رئیس دادگستری شوش گفت: صلح و سازش دو طایفه در شوش با تلاش اعضاء شعبه ویژه سران عشایر شورای حل اختلاف و بزرگان و ریش سفیدان طوایف، یك جوان محكوم به قصاص نفس را از چوبه دار نجات داد.

به گزارش ستاد ملی صبر به نقل از روابط عمومی شوراهای حل اختلاف استان خوزستان، "صادق جعفری چگنی" رئیس دادگستری شوش با اعلام این خبر گفت: در سال ۱۳۹۴ دو جوان با هم درگیر می شوند و در اثر این درگیری یک نفر از آنها به قتل می رسد و پس از این حادثه بین دو طایفه اختلاف شدیدی رخ می دهد و باعث سلب آسایش همدیگر شده اند.

وی افزود: پس از دستگیری قاتل و طی مراحل قانونی، حکم قصاص وی صادر و برای اجراء به اجرای احکام ارجاع داده شد.

رئیس دادگستری شوش در ادامه اظهار داشت: جهت ایجاد صلح و سازش بین دو طایفه، اعضاء شعبه ویژه سران عشایر شورای حل اختلاف، بزرگان و ریش سفیدان طوایف با وساطت خود توانستند رضایت خانواده مقتول را جلب و بین این دو طایفه صلح و سازش ایجاد کنند و جوان محکوم به اعدام را از چوبه دار به واسطه همین مصالحه نجات دهند.

"جعفری چگنی" با اشاره به رویکرد اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه گفت: دوره نزاع و دعوا‌های طایفه‌ای گذشته و باید جای خودش را به وحدت و برادری تبدیل کند و تلاش کنیم با رفع اختلافات، امنیتی پایدار در شهرستان رقم بزنیم تا جرم و ناهنجاری های اجتماعی از بین برود. و با دوستی و محبت از تفرقه افکنی بین طوایف جلوگیری کنیم تا شاهد اتفاقات نا خوشایندی در شهرستان نباشیم.

وی در ادامه بیان داشت: طی یکسال گذشته حدود ۱۱۰ پرونده  سنگین قتل و نزاع دسته جمعی اختلافات خانوادگی و مالی به شعبه ویژه شورای حل اختلاف عشایر ارجاع داده شد که با تلاش و کوشش اعضاء این شعبه ۷ پرونده با موضوع قتل و ۸۵ پرونده دیگر با موضوعات مختلف منتهی به صلح و سازش شوند. و این شعبه در تلاش است که تا پایان سال چندین پرونده قتل دیگر را با صلح و سازش مختومه کند.

رئیس دادگستری شوش با اشاره به وجود بستر عفو و بخشش در این شهرستان خاطر نشان کرد: وجود گذشت در فرهنگ مردم بستر مناسبی برای مشارکت در تامین امنیت و نظم عمومی و سرعت در احقاق حق و توسعه عدالت پایدار خواهد بود و گسترش این موضوع از تاکیدات و الویت های ریاست قوه قضاییه می باشد که در حوزه شهرستان شوش از سال گذشته تاکنون بصورت جدی در دستور کار بوده و مردم هم استقبال خیلی خوبی داشته و شهرستان های همجوار هم جهت حل و فصل مشکلات و اختلافات خود از شعبه ما درخواست کمک کرده اند.

نظر خود را ثبت کنید

comment