رویدادی های صبری

برگزاری اولین همایش استانی صبر در استان ایلام

١٦ اسفند ١٣٩٦
برگزاری اولین همایش استانی صبر در استان ایلام

اولین همایش استانی صبر با حضور معاون فرهنگی قوه قضاییه روز چهارشنبه ۹۶/۱۲/۱۶ در دادگستری کل استان ایلام برگزار گردید

در این همایش حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه با قرائت فرازی از دعای افتتاح ماه رمضان ، آنرا وصف حال دستگاه قضایی دانست و عنوان کرد همانطور که ما در این دعا می خوانیم الهم افتتح الثنا بحمدک و انت مسدد الصواب بمنک و ایقنت انک انت ارحم الراحمین فی موضع العفو و الرحمه و اشد المعاقبین فی موضع النکال و النقمه یعنی وقتی قرار بر مجازات باشد ، وقتی قرار بر برخورد با نااهلان باشد دستگاه قضایی با شدت و قوت برخورد می کند اما وقتی با کسانی که دچار مشکل شده اند ، خطایی کرده اند و نادانسته مشکلاتی پدید آمده است ، دست آنها را می گیرد و کمک می کند .

وی در ادامه گفت : ارحم الراحمین فی موضع العفو و الرحمه ؛ این که می بینید دستگاه قضایی پیشتاز شده و همایش صبر می گذارد برای صلح ، بخشایش و سازش ، برای اینکه فضای صمیمیت و برادری و اخوت ایمانی بین مردمان رواج بیشتری پیدا کند از این جهت است که ما باید عدل و احسان را با هم قرین کنیم . عدالت و احسان با یکدیگر شیرین می شوند .

 ایشان در ادامه افزود : عدالت تنها ، خشن است . عدالت تنها ، خیلی دلچسب جامعه بشری نیست . مثلاً اگر شما بخواهید خانواده را فقط بر مبنای عدالت بنیان بنهید و فقط مسائل حقوقی را و مسائل حق هرکس را عنوان کنید ، آن خانواده خانواده خوشی نخواهد بود و روی سعادت را نخواهد دید . باید اخلاق و احسان هم در خانواده باشد . ضمن آنکه رعایت حقوق همدیگر را می کنند باید به مسئله احسان هم برسند .

وی با قرائت اشعاری زیبا از شاعران برجسته ادامه داد :« به قول فردوسی پاکزاد : خنک آنکه در خشم هوشیارتر : یعنی انسان در هنگام خشم باید خودش را نگهدارد . 

و به قول فرخی سیستانی : پردل پردل ولیکن مهربان مهربان قادر قادر ولیکن بردبار بردبار

ضمن اینکه قدرت دارید باید صبور و بردبار باشید ضمن آنکه توانا هستید ضمن آنکه شجاعید ، مهربانی اینجا زیبنده است مثل امیر مومنان آنچنان که در روز در میدان جنگ همه از او می گریختند و قهرمانان عرب در برابرش به خاک می افتادند در هنگامه غروب و شب و وقتهای دیگر به حال یتیمان می گریست و با مهربانی دستی بر سر انها می کشید و انبانی از نان خشک به در خانه ها می رفت و خدمت به خلق را پیشه می کرد.

وی در پایان ضمن قدر دانی از برگزاری این همایش اظهار داشت : از شما عزیزان سپاسگزاری می کنیم. بزرگان عشایر، بزرگان محلی ، بزرگان استان که اقدام به صلح و سازش می کنید خدا به هر قدم شما ، به هر کلام شما و به هر رفتاری که در این زمینه انجام می دهید برکات عظیمی عنایت کند و در کارتان روز به روز موفق تر باشی

در پایان این مراسم از قضات و فعالان عرصه صلح و سازش ، خانواده اولیاء دم مقتولی که بدون دریافت دیه گذشت نموده بودند تقدیر و تجلیل بعمل آمد

نظر خود را ثبت کنید

comment