رویدادی های صبری

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

ستاد ملی صبر عرصه وسیع همکاری دستگاه های اجرایی با قوه قضاییه/ آماده استفاده از ظرفیت دستگاه ها هستیم

٢٦ بهمن ١٣٩٦
ستاد ملی صبر عرصه وسیع همکاری دستگاه های اجرایی با قوه قضاییه/ آماده استفاده از ظرفیت دستگاه ها هستیم

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: همه نهادها و دستگاه ها مرتبط باید با هم افزایی در ترویج فرهنگ صبر نقش آفرینی کرده و این مهم در دستورالعمل تدوین شده توسط ستاد ملی صبر، به گونه ای وسیع اعمال شده که آمادگی پذیرش نمایندگان تام‌الاختیار از همه دستگاه دیده شده است.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، "دکتر محمد باقر الفت" در همایش استانی صبر در یزد ضمن ابزار خرسندی از حضور در جمع فعالان و دست اندرکاران فرهنگی و اجتماعی عنوان داشت: به برکت انقلاب اسلامی و حکومت 40 ساله جمهوری اسلامی در کشور موفقیت‌های بسیار چشم‌گیری در حوزه‌های اجتماعی داشتیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: پرداختن به آسیب های اجتماعی و بررسی و تشخیص آن خود به نوعی موفقیت محسوب می شود. راضی نبود میزان مقابله با آسیب های اجتماعی و تلاش برای برطرف نمودن آن از ثمرات انقلاب اسلامی است.

وی ضمن تشکر از برگزار کنندگان همایش صبر یزد، گفت: بنده به عنوان یکی از اعضای ستاد ملی صبر، با مسائل تخصصی اجتماعی سر و کار داشته و بنا به روندهای دستگاه قضایی این موضوعات با تعامل بخش های مختلف دنبال می‌شود، در اینجا باید ذکر کنم که طبق همین روند در دوره اخیر به موفقیت های چشم گیری دست یافتیم که به رویت مقام معظم رهبری هم رسید.

الفت با اشاره به آخرین جلسه آسیب های اجتماعی که با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد گفت: از تمامی دستگاه های مرتبط که در این زمینه فعال بودند منجمله قوه قضاییه تقدیر شد.

این عضو شورای عالی قضایی گفت: ترویج فرهنگ صلح بخشایش و رضایت اقدام بسیار مطلوبی است،  از آن جهت که در قانون توسعه ششم در ماده 113 وظیفه بسیار بزرگ در این خصوص در نظر گرفته شده است و در آن علل شناسی اختلافات، جرائم در سطح استان های کشور تاکید کرده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: با بررسی های کارشناسی درمی‌یابیم که متاسفانه از ده جرم اول کشور حداقل 5 جرم آن از جرائم خشن محسوب می شود که بیشترین آن به اهانت و نزاع بازمی‌گردد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: این آمار نشان دهنده شرایط ویژه ای در کشور است که می بایست فکری اساسی در این زمینه نمود. دعاوی و خشونتی که در خانواده اتفاق می افتد و اکثر به ضرب و شتم ختم می شود، در مضیقه قرار دادن مالی بانوان یا بی توجهی بانوان به همسرانشان، که ریشه اصلی آن به مهاجرت بازمی گردد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اکنون شاهد مهاجرت بی رویه از شهرها و روستاها به حاشیه کلانشهرها بوده و فشارهای اجتماعی و از دست دادن اعتبار منجر به خشونت و پرخاشگری می شود. این امر در تبعات کلان تر خود باعث کم رنگ شدن ارزش ها و فضیلت های اخلاقی و اجتماعی نظیر گذشت، مدارا و صبر می شود.

وی تشریح کرد: به هدف رسیدن، آن هم به هر ترتیبی و در اسرع وقت، یکی از مسائلی است که در مهاجرت به کلان شهرها بر فضیلت های اخلاقی و سنت های حسنه مقدم گردیده است. لذا در تلاش هستیم که اقدامی ریشه ای انجام دهیم و اگر زیرساخت لازم برای زندگی مناسب در شهرها و روستا ایجاد کنیم دیگر نیاز کمتری به ترویج فرهنگ های نهادینه شده ای مثل صبر در کلان شهرها داشته باشیم و هزینه سنگین آسیب های اجتماعی نیز تحمیل نمی گردد.

این مقام عالی قضایی عنوان داشت: اقداماتی که دستگاه ها در ترویج فرهنگ صبر انجام میدهند قطعا موثر است اما این امر در نسبت اعلای خود باید سینه به سینه منتقل گردد که این امر با تحکیم نهاد خانواده، صله رحم، تقویت احترام به بزرگتر ها، آموزش در خانواده تاثیر بسزایی دارد چرا که روحیه گذشت را از طریق نگاه به رفتار بزرگ ترها می توان در نسل بعدی نهادینه نمود.

الفت با تاکید بر جایگاه کلیدی صداوسیما در نهادینه سازی فرهنگ گذشت و مدارا گفت: فیلم ها باید مردم جامعه را به سمت آرامش و صبر نیل دهد و مشاهده می شود که کشورهای دیگر به این زمینه توجه زیادی نموده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تاکید کرد: می بایست از افراد تاثیرگذار اجتماعی برای حل منازعات و اختلافات استفاده نمود. قانون گذار ظرفیت های بسیار خوبی در این زمینه ایجاد کرده است. 

عضو شورای عالی قضایی اظهار داشت: در قانون آئین دادرسی کیفری جدید اجازه دادند که در برخی از جرائم و تحت شرایط خاص صلح کنند و حتما نیاز به حکم دادگاه نداشته باشد. در قوه قضاییه در تلاش هستیم که شهروندان را به این مباحث آشنا نموده و امکان استفاده از ظرفیت میانجی گری را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: برای عملیاتی کردن ساز و کار صلح بخشایش و رضایت فرای توصیه فراوانی که انجام می شود باید ابزار در اختیار مردم قرار داد. توصیه عملیاتی آن است که همراه با آئین نامه اجرایی و فرآیند اجرائی باشد و راه را بر آنان هموار سازد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به سرمایه اجتماعی گفت: ما بهترین توصیه را در مورد نهادینه کردن عدالت و قضاوت در فرمایشات معصومین علی الخصوص امیر مومنان(ع) داریم؛ اما بخاطر آنکه ابزاری برای آن نساخته ایم عملا در حد توصیه و خطابه مانده است.

الفت اظهار داشت: در کشور ما زمینه صلح و بخشش فراوان است و از مقوله هایی است که زیاد دچار تغییرات جدی نشده است و به این فضیلت توامان با ریش سفیدی پایبند هستند.

عضو شورای عالی قضایی با اشاره به عدالت ترمیمی گفت: در عراق، افغانستان و برخی مناطق کشورمان مردم به احکام شیوخ قبایل و عشایر پایبند هستند و روش عدالت ترمیمی و محاکمات بسیار چشم گیر است که آسیب آن خیلی کمتر از قضاوت های حاکمیتی است.

الفت تاکید کرد: اگر قصد ترویج فرهنگ صلح بخشایش و رضایت را در سطح جامعه داشته باشیم ابتدا باید از خانواده شروع نماییم.

وی ادامه داد: همه نهادها و دستگاه ها مرتبط باید با هم افزایی در ترویج فرهنگ صبر نقش آفرینی کرده و این مهم در دستورالعمل تدوین شده توسط ستاد ملی صبر تقسیم بندی شده است و به گونه ای وسیع اعمال شده که آمادگی پذیرش نمایندگان تام الاختیار از همه دستگاه دیده شده و آمادگی استفاده از ظرفیت و تجربیات خوب عزیزان و در اختیار قرار دادن امکانات دستگاهی قضایی در این حوزه را داریم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: ان شاالله این اقدامی که معاونت فرهنگی و قوه قضاییه شروع کرده است، بتواند همکاری سایر نهادهای اجتماعی را نیز جلب کرده؛ چراکه آمادگی استفاده و هم افزایی از ظرفیت معنوی و فکری سایر دستگاه ها و نهادها را در قوه قضاییه داریم تا از مشارکت عزیزان به نحو شایسته ای بهره ببریم.

محمد باقر الفت در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد: با تمرکز نهادها و دستگاه ها بر وظایف خود در آسیب های اجتماعی گامی موثر در این حوزه برداشته شود.


نظر خود را ثبت کنید

comment