رویدادی های صبری

رئیس کل دادگستری استان یزد:

پرونده‌های دعاوی خانوادگی قبل از ثبت در دستگاه قضایی به مرکز مشاوره ارجاع داده می‌شود/ الزام زوجین به گذراندن دوره‌ آموزشی مهارت‏‎های زندگی

٢٨ آذر ١٣٩٦
پرونده‌های دعاوی خانوادگی قبل از ثبت در دستگاه قضایی به مرکز مشاوره ارجاع داده می‌شود/ الزام زوجین به گذراندن دوره‌ آموزشی مهارت‏‎های زندگی

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: به‌منظور ارائه مشاوره‌های پیش از ازدواج تفاهم‌نامه ۴ جانبه‌ای میان دادگستری، سازمان ثبت، بهزیستی و دفاتر ثبت‌اسناد ازدواج منعقدشده است که درنتیجه آن زوجین ملزم به گذراندن دوره‌های ۱۶ ساعته آموزش مهارت زندگی و کسب گواهی هستند.

به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر از دادگستری کل استان یزد، محمدرضا حبیبی نماینده عالی قوه قضاییه در استان یزد گفت: دغدغه قوه قضاییه، ترویج فرهنگ صلح و سازش، کاهش مراجعات به دستگاه قضایی و حل و فصل دعاوی بر پایه کدخدا منشی است. 

رئیس کل دادگستری استان یزد در آیین تشکیل ستاد استانی صبر استان یزد افزود: کلمه " صبر " برگرفته از صلح، بخشایش و رضایت است و مهمترین شیوه تحقق این مهم در جامعه، پایبندی به تعالیم دین مبین اسلام، قران و مکتب اهل بیت علیهم السلام است.

وی با تأکید بر ضرورت ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه، اظهار داشت: دستگاه قضایی تأسیساتی را به موجبات قانون مانند شورای حل اختلاف، مراکز داوری و... در دستور کار خود دارد که فعالیت‌های عملی همگی آن‌ها در راستای ایجاد صلح و سازش است.

این مقام قضایی تصریح کرد: بر اساس ابلاغیه صادرشده و دستورالعمل معاونت فرهنگی قوه قضائیه به دادگستری استان‌ها، ستاد استانی صبر تشکیل شده است؛ که هدف از تشکیل این ستاد، گسترش فرهنگ صلح، بخشایش و گذشت با همکاری دستگاه‌های مربوطه در سطح استان است.

وی حل و فصل دعاوی و ختم خصومت‌ها با صلح سازش را بسیار بهتر از ختم دعوی با حکم دادگاه دانست و گفت: نتیجه مثبت ختم با صلح و سازش دعاوی، رضایت طرفین و اتمام کینه‌ها و دشمنی هاست که به طور معمول از دنباله دار شدن پرونده جلوگیری می‌کند، اما در رسیدگی به پرونده در دادگاه و ختم دعاوی با حکم قضایی در برخی موارد رضایت اصحاب پرونده جلب نمی‌شود و دشمنی‌ها و کینه موجب زایش پرونده و منجر به ادامه دعوی در سایر موضوعات می‌گردد.

رئیس کل دادگستری استان یزد، ترویج، تعمیق و فرهنگسازی در زمینه ایجاد روحیه گذشت و ایثار را در جامعه خواستار شد و بیان داشت: تلاش همه ما باید در مسیر ارتقاء فرهنگ صلح و سازش و حل‌وفصل پرونده‌ها با رضایت، ریش‌سفیدی و کدخدا منشی باشد.

وی با بیان این نکته که اکنون در نهاد‌های شبه قضایی همچون شورا‌های حل اختلاف، نهاد داوری و میانجی‌گیری، و مراکز مشاوره خانواده، اقدام جهت صلح و سازش و مصالحه صورت می‌گیرد، افزود: تشکیل این ستاد با هدف جلب مشارکت افراد ذینفوذ، خردمند، فرهیخته و دارای پایگاه اجتماعی در تحقق و توسعه این هدف مهم در جامعه است.

رئیس ستاد صبر استان یزد ابراز داشت: همه باید در این مسیر گام برداریم تا هرگونه اختلاف و خصومتی ابتدا به ساکن وارد دستگاه قضایی نشود و سعی شود با استفاده از ظرفیت‌های اثر گذار دیگر به صورت کدخدامنشی و گذشت و بخشش ختم به خیر گردد.

وی با اشاره به اقدامات اساسی در حوزه تحکیم خانواده، خاطرنشان کرد: پرونده‌های دعاوی خانوادگی قبل از ثبت در دستگاه قضایی به مرکز مشاوره ارجاع داده می‌شود و سعی می‌شود تا این پرونده‌ها ابتدا در کارگاه‌هایی که به این منظور تشکیل‌شده با آموزش مهارت‌های لازم به زوجین حل‌ و فصل شود.

حبیبی در ادامه تصریح کرد: همچنین به‌منظور ارائه مشاوره‌های پیش از ازدواج تفاهم‌نامه ۴ جانبه‌ای میان دادگستری، سازمان ثبت، بهزیستی و دفاتر ثبت‌اسناد ازدواج منعقدشده است که درنتیجه زوجین را ملزم به گذراندن دوره‌های ۱۶ ساعته آموزش مهارت زندگی و کسب گواهی می‌کند.

وی یادآور شد: اکنون محتویات آموزشی مهارت‌های پیش از ازدواج زوجین بر اساس آموزه‌های دانشگاهی تدوین شده است که جا دارد در این دوره آموزشی بحث‌های مذهبی و تعالیم اسلامی خانواده نیز گنجانده شود.

نظر خود را ثبت کنید

comment