آخرین اخبار:

رویدادی های صبری

سازش ۴۳ درصدی پرونده های شورای حل اختلاف

١٠ مرداد ١٤٠٢
سازش ۴۳ درصدی  پرونده های شورای حل اختلاف

حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی معاون قوه قضائیه، آمار سازش در پرونده های ارجاعی به شورای های حل اختلاف کشور را ۴۳ درصد اعلام و اظهار امیدواری کرد، این آمار به ۵۰ درصد افزایش پیدا کند.

 حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی،در همایش اصلاح حسینی که در روز سوم مرداد ماه در استان کرمانشاه با حضور جمعی از بزرگان، متنفذین و صلح یاران آن استان  برگزار شد، با اشاره به تاثیرات توسعه فرهنگ صلح و سازش در جامعه، اظهار کرد: مردمانی که در مسیر صلح و سازش حرکت می‌کنند، در مسیر رضای خدا قرار گرفته‌اند و نور خدا به آنها می‌تابد.

وی افزود: کسانی که از نور خدا بهره‌مند می‌شوند، این بهره‌مندی را هم به دیگران سرایت می‌دهند و جمع‌ها را نورانی می‌کنند.

معاون قوه قضائیه با تاکید براینکه باید از هر روشی برای ایجاد صلح و سازش بین مردم استفاده کرد، گفت: در ایام محرم باید یک همت عالی را از امام حسین(ع) گرفته و این فرهنگ را رشد و توسعه دهیم.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف کشور در ادامه با بیان اینکه طی سال‌های اخیر آمار صلح و سازش در کشور افزایش پیدا کرده، افزود: سه سال پیش حدود ۲۹ درصد از پرونده‌های ورودی به شوراهای حل اختلاف به سازش می‌رسید که در حال حاضر میانگین آن به ۴۳ درصد رسیده است که امیدواریم با همت صلح یاران این آمار در آینده به حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا کند. 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال ۱۴۰۲ با کمک همه کسانی که دخیل در امر صلح و سازش هستند، بتوانیم آمار اختلافات بین مردم را تا حد قابل توجهی کاهش دهیم و هنگامی که اختلافی بین دو نفر بوجود می‌آید در همان شروع آن را حل کنیم، نه اینکه اجازه دهیم کار بالا بگیرد.

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه امام حسین(ع) به فضلیت‌های زیادی برای ایجاد مصالحه تاکید داشته‌اند، افزود: همچنین در روایات دینی ، صله بین مردم مورد توجه جدی قرار گرفته، صله تنها به معنای دید و بازدید  نیست، بلکه دید و بازدید تنها بخشی از آن است. صله به معنای وصل شدن مؤمنین به یکدیگر و بخشیدن هم است که همبستگی بین آنها را بیشتر می‌کند.

صادقی در ادامه بااشاره به راه‌اندازی پویش به عشق امام حسین(ع) می‌بخشم در کشور، اظهار کرد: در این پویش خانواده‌های داغدیده با اتصال دل خود به دل اهل بیت(ع)، از قصاص قاتلان عزیزان خود می‌گذرند و این اقدام آنها در ایام ماه محرم، ارزش کارشان را صدچندان می‌کند.

وی با تاکید براینکه پیامبر اسلام هم به فضایل گذشت اشاره داشته‌اند، اضافه کرد: کسانی که از خون عزیزان خود می گذرند، بهشت را برای خود معامله کرده‌اند و هم در دنیا و هم در آخرت سربلند هستند.

معاون قوه قضائیه به اقدام دادگستری استان کرمانشاه برای برگزاری مراسم خون صلح در قالب پویش "به عشق امام حسین(ع) می‌بخشم" در همایش اصلاح حسینی اشاره و اظهار کرد: کرمانشاه اولین استانی است که این پویش را آغاز کرده و برگزاری آن در یک همایش بزرگ اقدامی بسیار ارزنده است.

وی با بیان اینکه این پویش تا اربعین ادامه خواهد داشت، گفت: امیدواریم بتوانیم با توسعه این پویش هرکدام از صلح یاران بتوانند در ۴۰ پرونده سازش ایجاد کنند


نظر خود را ثبت کنید

comment